Philip C.Jessup starptautiskā tiesas procesa izspēle
13.07.2016

Filipa K. Džesupa starptautiskā tiesas procesa izspēle (Phillip C. Jessup International Law Moot Court Competition) aizsākās 1959.gadā, bet nu ir kļuvusi par pasaules lielāko tiesu izspēli ar dalībniekiem no vairāk kā 700 universitātēm vairāk kā 90 valstīs. Sacensības nosauktas bijušā ANO Starptautiskās tiesas tiesneša, starptautisko publisko tiesību profesora un diplomāta Filipa Karila Džesupa vārdā un tās ikgadu organizē Starptautiskā tiesību studentu asociācija (International Law Students Association) Amerikas savienotajās Valstīs.

Šo sacensību ietvarā Apvienoto Nāciju Organizācijas Starptautiskajā tiesas priekšā tiek risināts fiktīvs juridisks strīds starp izdomātām valstīm. Izspēles gaitā komandām jāiesniedz ne tikai rakstiska argumentācija, bet arī jāgatavojas uzstāties mutiski gan no prasītāja, gan atbildētāja pozīcijas. Sacensību starptautiskā kārta ikkatru pavasarī noris Vašingtonā, Amerikas savienotajās Valstīs.

Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes studenti Latviju šajā tiesas procesa izspēlē pārstāv ik pārgadus kopš 2003. gada.

No katras valsts sacensībās izvirzāma tikai viena komanda, tādēļ daudzviet noris arī ļoti nopietna nacionāla līmeņa sacīkste, lai iegūtu godu izspēlē pārstāvēt ne tikai savu universitāti, bet arī valsti. Šāda veida nacionāla līmeņa atlasē studenti iegūst vērtīgu sacensību pieredzi, atrod jaunus argumentus un uzlabo savu mutisko uzstāšanos. Lai iespēju uzlabot savu sniegumu sagādātu arī studējošiem valstīs, kur nacionālās atlases nav, nereti tiek rīkotas draudzības sacīkstes.

No 2005.-2010. gadam Latvijas Universitātes komanda piedalījās Mīkola Romera Universitātes (Mykolas Romeris University) rīkotajā Jessup Baltijas kausa izcīņā. No 2011.-2013. gadam Baltijas kausa izspēli rīkoja Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Studentu pašpārvalde, nereti pulcējot komandas ārpus Baltijas ģeogrāfiskā reģiona - piedalījās arī studenti no Islandes, Dānijas un Luksemburgas.