Tiesu izspēle starptautiskās tirdzniecības tiesībās un arbitrāžā „ICC Lex Mercatoria”
06.11.2015

Pārstāvot Latviju un Latvijas Universitāti, LU Juridiskās fakultātes studentu komanda 2012.gadā ieguva 1. vietu starptautiskā tiesu izspēlē starptautiskās tirdzniecības tiesībās un arbitrāžā „ICC Lex Mercatoria”. Izspēle norisinājās Minskā, Baltkrievijā un to rīkoja Starptautiskās tirdzniecības kameras (ICC) Arbitrāžas tiesa sadarbībā ar saviem Krievijas kolēģiem, Baltkrievijas Valsts Universitāti, Baltkrievijas juristu biedrību u.c. Latvijas Universitāti godam pārstāvēja tās studenti - Dana Kašarailo, Andrejs Lisenko, Jeļena Sagateļana un Rihards Freidenfelds, kā arī komandas trenere, docente Inga Kačevska. Sacensības noritēja krievu valodā.

Komandas, kas bija pārstāvētas no vairākām NVS valstīm, gatavoja gan prasītāja, gan atbildētāja pozīcijas, iztirzājot tādus jautājumus kā: vai strīds piekritīgs iztiesāšanai Starptautiskajā arbitrāžas tiesā; vai piemērojami Inkoterms noteikumi u.c. Puses kāzusa līgumā bija vienojušās ne tikai par starptautisko tiesību, bet arī par NVS principu piemērošanu, kas raisīja diskusijas komandu starpā, jo šādi principi nav kodificēti. Būtiski bija pierādīt arī 1980. gada Vīnes konvencijas „Par starptautiskiem preču tirdzniecības līgumiem” piemērojamību, kas vairākām komandām sagādāja sarežģījumus. Komandām bija jāvadās pēc ICC reglamenta, kas izspēli maksimāli pietuvināja reālam arbitrāžas procesam.

Izspēles mutiskajā daļā Latvijas komanda sacentās ar Odesas Juridiskās Akadēmijas un Lomonosova vārdā nosaukto Maskavas Valsts Universitātes komandu, pusfinālā -ar Kanta vārdā nosaukto Baltijas Federālo universitātes, bet finālā ar Baltkrievijas Valsts universitātes studentu komandu. Izspēli tiesāja starptautiski atzīti juristi, kā, piemēram, Starptautiskās arbitrāžas tiesas viceprezidents un „The Baker & McKenzie” juridiskā biroja partneris Viktors Hvalejs, „The Baker & McKenzie” Maskavas biroja pārstāvis Jakubs Peisakovs, advokātu biroja „Sorainen” partneris Aleksejs Aniščenko, kā arī vairāki citi vadošo Baltkrievijas, Krievijas, Ukrainas un Latvijas advokātu biroju partneri, mācībspēki un arbitri, kopā vairāk kā 30 attiecīgās nozares pārstāvju.

Juridiskās fakultātes komanda izcēlās ar savu strukturizēto argumentu izklāstu, kompetentām atbildēm, kā arī nosvērtību, kā pietrūka citām komandām. Fakultātes komanda saņēma atzinību no arbitriem un organizatoriem, kas pozitīvi vērtēja komandas sniegumu, vēlot veiksmi arī turpmāk.

Informācija par studentu panākumiem publicēta žurnālā "Jurista Vārds" 2012.gada 11.decembrī, Nr. 50 (749) un LU Juridiskās fakultātes mājaslapā, savukārt Baltkrievijas televīzijā par izspēli un tās uzvarētājiem tika demonstrēts sižets (krievu valodā).

2012.gada 31.maijā studenti saņēma LU Juridiskās fakultātes dekāna pateicību par Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes vārda popularizēšanu, kā arī panākumiem starptautiskā tiesas procesa izspēlē.

Attēlā: LU Juridiskās fakultātes komanda ar trenesi un fināla kārtas tiesnešiem. Foto: no komandas personīgā arhīva.