Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
No kreisās: Jānis Sarāns, Linda Reneslāce, Agneta Rumpa un Anrijs Šimkus pēc spēles ar komandu no Islandes. Tiesneši - bijušie Jessup izspēļu dalībnieki no Ungārijas
No kreisās: Jānis Sarāns, Linda Reneslāce, Agneta Rumpa un Anrijs Šimkus pēc spēles ar komandu no Islandes. Tiesneši - bijušie Jessup izspēļu dalībnieki no Ungārijas
No kreisās: Jānis Sarāns, Linda Reneslāce, Agneta Rumpa un Anrijs Šimkus pēc spēles ar komandu no Islandes. Tiesneši - bijušie Jessup izspēļu dalībnieki no Ungārijas No kreisās: Anrijs Šimkus, Agneta Rumpa, Jānis Sarāns, Linda Reneslāce pie Eötvös Loránd Universitātes Juridiskās fakultātes
Studenti gatavojas tiesu izspēlei ASV: starptautiskās tiesības un gulaša zupa
Agneta Rumpa, LU JF komandas dalībniece
17.03.2015

Latvijas Universitātes studenti katru otro gadu piedalās lielākajā un prestižākajā starptautisko publisko tiesību izspēlē pasaulē - Philip C. Jessup Public International Law Moot Court Competition. Izspēles fināla raundi notiks jau aprīlī Vašingtonā, ASV. Šogad LU komandu pārstāvēs četri Juridiskās fakultātes studenti – Linda Reneslāce, Anrijs Šimkus, Jānis Sarāns, Agneta Rumpa - un treneris Māris Lejnieks.

Lai šīm nopietnajām sacensībām pilnvērtīgi sagatavotos, komanda no 5.- 7. martam piedalījās draudzības raundos Ungārijā, Budapeštā, kur mērojās spēkiem ar astoņām citām Eiropas valstu komandām. Aizvadot četras spraigas izspēles, studenti parādīja lielisku sniegumu – 32 individuālo dalībnieku vērtējumā Anrijs Šimkus tika atzīts par sacensību otro labāko oratoru, un kopumā trīs komandas dalībnieki nokļuva pirmajā desmitniekā.

Protams, kā ikvienā ārkārtīgi nopietnā un svarīgā pasākumā bez kurioziem neiztikt. Lai taupītu līdzekļus, komanda bija izvēlējusies lidojumu ar 8 stundu starplaiku mazajā un necilajā Briseles Charleroi lidostā. Tādēļ pirmā nakts tika pavadīta bez miega, toties atlika daudz laika gatavoties. Kad beidzot LU JF pārstāvji nonāca Budapeštā, šķita, ka izdosies atgūt nokavēto atpūtu. Tomēr ne visiem tā veicās: viens otrs bija kurpes aizmirsis Latvijā, tādēļ nācās atrast svešajā pilsētā jaunas. Kāds cits savukārt velti centās veikalā norēķināties ar zviedru kronām, kuras kļūdas pēc bija paņemtas līdzi Ungārijas valūtas vietā.

Pirmajā vakarā komandu uzņēma pilij līdzīgajā tiesību zinātņu un politikas fakultātē. Tika dota iespēja iepazīties ar oponentiem, bet daudz laika draudzēties nesanāca – bija jādodas uz viesnīcu gatavoties. Pēc 6 stundām miega bija jābūt gataviem pirmajai izspēlei plkst. 9.00 no rīta. Pašas sacensības īsumā varētu raksturot kā izturības pārbaudījumu. Visaizraujošākajā raundā tiesneši bija ļoti aktīvi, un izvērtās visai izaicinoša jautājumu – atbilžu saspēle. Divu dienu sacensības komanda noslēdza ar divām uzvarām, bet divos raundos virsroku guva pretinieks.  Kaut gan fināla spēli šoreiz nācās vērot no skatītāju pozīcijām, komanda saņēma atzinības apliecinājumus gan no sāncenšiem, gan tiesnešiem.

Atvadu pasākums notika Jessup izspēles galvenā sponsora – juridiskā biroja White & Case - telpās. Komanda izmantoja izdevību ieklausīties sacensību tiesnešu iedvesmojošos stāstos par to, kā izspēļu gaitas ietekmējušas viņu karjeras un dzīves kopumā. Pēcāk viesmīlīgā Budapeštas komanda iepazīstināja viesus ar pilsētas naktsdzīvi, tādēļ miegs atkal izpalika - jau sešos no rīta bija jāpagūst uz lidmašīnu. Pēc labākajām ceļošanas tradīcijām viesnīcā dažs labs aizmirsa savas mantas, bet tas labi - uz atgriešanos. Atceļā komanda jau atkal nokļuva mazajā Charleroi lidostā, kur pavadīja astoņas stundas, gremdējoties atmiņās par piedzīvoto.

Budapeštas raundi bija neatsverams ieguvums, gatavojoties izspēļu finālam Vašingtonā. Komanda saka lielu paldies Juridiskās fakultātes vadībai par sniegto atbalstu un finansiālajiem līdzekļiem, kas ļāva piedalīties šajā pasākumā. Tāpat milzīgs paldies ZAB SORAINEN par finansiālo atbalstu un ticību labajam mērķim. Pateicamies arī iepriekšējo Jessup sacensību dalībniekiem – Agitai Sprūdei, Zanei Akermanei, Ivaram Stankevičam – un uzstāšanās mākslas pasniedzējai Rutai Vītiņai par palīdzību, gatavojot pārliecinošas runas. Tomēr vislielākā pateicība pienākas komandas trenerim Mārim Lejniekam – par noderīgajiem padomiem, par nesavtīgajām rūpēm, gādājot, lai komandai nekā netrūktu, bet galvenokārt – par morālo atbalstu. Kā arī par komandas reklamēšanu sociālajos tīklos.