Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Eksāmens Latvijas Universitātē. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte
Eksāmens Latvijas Universitātē. © Foto: Toms Grīnbergs, Latvijas Universitāte

Spēkā stājas noteikumi par Valsts vienoto jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmenu Latvijā
Alise Adamane, Tieslietu ministrija
02.01.2018

2017. gada 11. decembrī Ministru kabineta komiteja atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādāto noteikumu projektu par Valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena ieviešanu profesionālā maģistra studiju programmās. Ministru kabinets noteikumus pieņēma 2017. gada 19. decembrī, bet tie stājušies spēkā šā gada 1. janvārī.

Nepieciešamība pēc vienota eksāmena ieviešanas saistāma ar augstskolu atšķirīgajām vērtēšanas sistēmām, lai piešķirtu valsts atzītu augstākās izglītības diplomu. Ministrijas ieskatā tiesību zinātnes studiju programmu konkurence savā starpā ir radījusi kvalitātes strauju kritumu. Tā kā jurista profesija ir saistīta ar juridiskās palīdzības sniegšanu citām personām, ir svarīgi, ka prasības jurista kvalifikācijas iegūšanai ir pietiekami augstas.

Noteikumi regulē vienotu kārtību kvalifikācijas eksāmena norisei visās augstskolās, kurās īsteno profesionālo maģistra studiju programmu jurista profesionālās kvalifikācijas iegūšanai. Juristus, kas jau ieguvuši profesionālā maģistra grādu un jurista kvalifikāciju, Valsts vienotais jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmens neietekmēs.

Kvalifikācijas eksāmena norise paredzēta elektroniskajā vidē, kas samazinās eksāmena ieviešanas un nodrošināšanas izmaksas, tāpat arī kvalifikācijas eksāmena norise augstskolas elektroniskajā vidē atvieglos komisijas locekļu darbu.

Eksāmenu plānots organizēt divas reizes gadā - atbilstoši ziemas un vasaras sesijai augstskolās.

Valsts vienotais jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmens tiks piemērots studentiem, kuri profesionālā maģistra studijas uzsāks 2019. gada rudens semestrī un studijas, nokārtojot minēto eksāmenu, noslēgs 2021. gadā.

Kvalifikācijas eksāmena sagatavošanu un vērtēšanu veiks Tieslietu ministra apstiprināta komisija, kurā ietilps pārstāvji no augstskolām un pārstāvji no juridisko nozari pārstāvošām profesionālajām organizācijām un Ģenerālprokuratūras. Komisijas sastāvu veidos gan akadēmiķi, gan praktiķi, tādējādi nodrošinot līdzsvaru starp akadēmiskās un profesionālās vides pārstāvjiem.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 771 - Valsts vienotā jurista profesionālās kvalifikācijas eksāmena kārtība