Īsi pirms Lieldienām Vīnē, Austrijā, noslēdzās jau 32. Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot (starptautiskā šķīrējtiesas procesa) – pasaulē lielākā izspēle privāttiesībās, kas šogad pulcēja 384 komandas no 88 valstīm. Latvijas Universitātes Juridiskā fakultāte jau 25. reizi bija pārstāvēta šajā prestižajā izspēlē ar komandu, kuras sastāvā bija Paula Šūtava (maģistrantūras 2. kurss), Evelīna Liepiņa (maģistrantūras 1. kurss), Valters Toms Vasermanis (bakalaura 3. kurss) un Kārlis Ošs (bakalaura 1. kurss). Komanda atskatās uz 7 mēnešu ilgo pieredzi un intensīvo gatavošanās procesu.

Izspēles posmi un sagatavošanās

Vis Moot izspēle norisinās divos posmos: rakstiskajā un mutvārdu daļā. 2024. gada septembrī tika atlasīta komanda, un, kamēr izspēles kāzuss vēl nebija publicēts, dalībnieki aktīvi apguva starptautiskā šķīrējtiesas procesa un starptautisko tirdzniecības tiesību pamatus. Kad kāzuss tika publicēts, komanda uzsāka rakstisko darbu, izstrādājot prasītāja un atbildētāja pozīcijas par aktuālajiem problēmjautājumiem.

2025. gada 30. janvārī tika iesniegta atbildētāja pozīcija, un uzreiz pēc tam sākās aktīva gatavošanās mutvārdu daļai. Treniņos komanda pilnveidoja argumentācijas prasmes un spēju atbildēt uz dažādiem arbitru jautājumiem. Lai labāk sagatavotos Vīnes sacensībām, komanda piedalījās piecās priekšsacīkstēs.

Priekšsacīkšu pieredze

Pirmais komandas starptautiskais pārbaudījums bija Stambulā, Turcijā, kur dalībnieki pirmoreiz sastapās ar komandām no citām valstīm un tiesību sistēmām. Rīgā norisinājās nākamās priekšsacīkstes, kuras rīkoja ‘’Latvian Moot Association’’ sadarbībā ar advokātu birojiem ‘’COBALT’’, ‘’Sorainen’’, ‘’TGS Baltic’’ un ‘’Ellex Kļaviņš’’.

Īpaši nozīmīgas bija priekšsacīkstes Helsinkos, Somijā, jo šogad izspēles reglaments tika pielāgots Somijas Tirdzniecības kameras šķīrējtiesas procesam. Sacīkšu raundi notika tādos prestižos birojos kā ‘’Roschier’’, ‘’Castren & Snellman’’ un ‘’Hannes Snellman’’, un komanda ieguva nozīmīgu pieredzi, trenējoties kopā ar komandām no kaimiņvalstīm.

Marta mēnesī komanda koncentrējās uz iknedēļas treniņiem, lai sagatavotos aprīļa priekšsacīkstēm Parīzē, Francijā. Šo priekšsacīkšu organizatori – Starptautiskā Tirdzniecības kamera (ICC) – nodrošināja augsta līmeņa diskusijas un pieredzi. No Parīzes komanda devās uz Belgradu, Serbijā, kur aizvadīja sešus sacīkšu raundus pret komandām no Eiropas un citām pasaules daļām.

Vīnes sacensību kulminācija

Vīnes finālposmā komanda aizvadīja četrus sacīkšu raundus pret Bāzeles Universitāti, Helsinku Universitāti, Mathias Corvinus Collegium Law School un Vašingtonas Universitāti, pārstāvot katru pusi divas reizes. Nedēļas laikā komanda piedalījās arī vairākos neformālos pasākumos, izveidojot kontaktus ar starptautisko šķīrējtiesas procesa profesionāļiem un citu valstu komandām.

Īpaši paliekošs iespaids bija Baltijas valstu komandu tikšanās Lietuvas vēstniecībā, kurā piedalījās arī vēstnieces no Lietuvas, Latvijas un Igaunijas, sveicot komandas ar sasniegumiem.

Pateicība atbalstītājiem

Komanda izsaka lielu pateicību tās treneriem – Katrīnai Annijai Ročānei, Katrīnai Bičevskai, Ērikam Krēsliņam un Artūram Kazākam – par pašaizliedzīgo darbu un sniegto atbalstu visa sagatavošanās procesa laikā. Treneru pieredze un zināšanas bija nozīmīgs ieguldījums komandas panākumos.

Tāpat pateicamies biedrībai ‘’Latvian Moot Association’’ un advokātu birojiem ‘’COBALT’’, ‘’Sorainen’’, ‘’TGS Baltic’’ un ‘’Ellex Kļaviņš’’ par pastāvīgo atbalstu tiesu izspēļu attīstībā Latvijā.

 

Dalīties