Apmaiņas studiju semestris universitātē, kas atzīta par vienu no labākajām Vācijā
Germans Pavlovskis, Juridiskās fakultātes students
Cik lietderīgs var izrādīties ārvalstīs pavadītais semestris tiesību zinātnes studentam? Pirmšķietami liekas, ka tas ir kaut kas bezjēdzīgs, jo jebkurā gadījumā, atgriežoties mājās, būs jākārto daži kursi. Tā, nenoliedzami, ir papildu slodze, tomēr, manuprāt, šī pieredze atmaksāsies divkārt.
Erasmus semestrim es izvēlējos Vestfālenes Vilhelma universitāti Minsterē, kuras Juridiskā fakultāte atzīta par vienu no labākajām Vācijā. Pati pilsēta atrodas Vācijas rietumos, Ziemeļreinas-Vestfālenes federālajā zemē, kas robežojas ar Beļģiju un Nīderlandi un ceļotmīlētājiem dod iespēju apceļot arī šīs skaistās valstis.
Lēmumu par dalību programmā un universitātes izvēli pieņēmu ar primāro mērķi uzlabot savas vācu valodas zināšanas, tāpēc arī izvēlējos tikai vāciski docētus kursus, kurus apguvu kopā ar vietējiem studentiem. Daudzi ārvalstu studenti izmanto iespēju studēt angliski, bet tad piedāvātais kursu klāsts sašaurinās.
Lielā mērā studiju process Vācijā neatšķiras no gaitām Latvijā, viss slēpjas sīkumos. Šeit semestra laikā nav pārbaudes darbu, kā arī mums ierasto semināru nodarbību, kas no vienas puses ir labi, bet no otras liek patstāvīgāk plānot mācību procesu. Llikumsakarīgi vērtējumu veido tikai eksāmena rezultāts, tomēr Erasmus studentu darbi netiek laboti ar visu iespējamu stingrību. Izbrīnu izraisa arī Juridiskās fakultātes bibliotēkas krājuma apjoms, kā arī grūtības ar vietas sameklēšanu pie galda. Latiņa ir pacelta augstu.
Minstere ir skaista un sakopta, bieži noris koncerti un visdažādākie pasākumi, tāpēc garlaicīgi noteikti nebūs. Tomēr pilsētas veidols neļauj aizmirst, cik izpostīts bija šis Vācijas apgabals un cik spoži tas atdzima, tikpat spoži kā fēnikss ceļas no pelniem.
Jāatzīst, ka mazliet, it īpaši sākumposmā, mulsināja šeit valdošā neformālā gaisotne, piemēram, tas, ka veikalos man ne vienu reizi netika pateikta atvadu frāze "Auf Wiedersehen" ("uz redzēšanos" - vācu val.), tās vietā – “Tschüss” ("atā" - vācu val.). Tikpat pārsteidzoši bija dzirdēt kaut ko tādu no profesoru puses, kaut arī ne no visiem, jo man par mierinājumi daudzi sveicināja studentus ar vārdiem “Meine Damen und Herren” ("manas dāmas un kungi" - vācu val.), kas ir daudz pieņemamāk un ko arī sagaida no Vācijas. Arī citi šeit ir laipni un pretimnākoši, vēl jo vairāk pret Erasmus studentiem.
Nevar nepamanīt lielu jo lielu riteņbraucēju skaitu, kuri burtiski appludina ielas. Minstere tiek uzskatīta par Vācijas velosipēdistu galvaspilsētu, jo pēc statistikas datiem uz 300 000 iedzīvotāju ir aptuveni 500 000 velosipēdu, tāpēc nav nekāds brīnums, ka velosipēdu zādzību skaits gadā ir mērojams tūkstošos. Papildus cilvēki neatkarīgi no vecuma piekopj sportisku dzīvesveidu (studentiem ir iespēja izvēlēties sporta veidu no universitātes piedāvātā klāsta, ko veido vairāk nekā 100 sporta veidi).
Par Minsteri saka: "Šeit vai nu baznīcu zvani skan, vai lietus līst, bet, ja tas notiek vienlaikus, tad ir svētdiena". Un tik tiešām šajā pilsētā ir daudz baznīcu, un pats pilsētas nosaukums ir cēlies no vārda “klosteris” jeb “monasterium”; ir arī interesanti, ka ar vārdu “Münster" Vācijas dienvidos, Austrijā un Šveicē bieži vien apzīmē katedrāles. Taisnība ir arī tam, ka šeit bieži līst, tomēr retāk nekā Rīgā un laiks vasarā kopumā ir labāks.
Nav šaubu, ka Erasmus semestris ir izaicinājums, jauna pieredze, iemaņas, draugi un paziņas no citām Eiropas valstīm un varbūt arī jauns skatījums uz zināmām lietām, piemēram uz izteicienu “pacta sunt servanda".
Jautājumiem un saziņai par apmaiņas studijām ārvalstīs: Juridiskās fakultātes starptautisko sakaru koordinatore Madara Marija Ose, tālr. 67034466